تبلیغات
آفریقا-ایران - تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب
 
آفریقا زیباست...

تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب

نوشته شده توسط :رهنما كسایی
دوشنبه 5 مهر 1389-11:32 ق.ظ

"فهمی هویدی " در گزارشی ضمن بررسی حوادث اخیر( اهانت به قرآن كریم ) ، می كوشد علل این موضوع را ریشه یابی نماید.

فهمی هویدی گزارش خود را این گونه آغاز می‌كند:

 گمان می كنم اكنون حق آن را داریم بپرسیم چرا غرب این گونه رفتار می كند؟ چرا كار به جائی رسیده كه افراد متعصب جرأت پیدا كرده‌اند به دین و مقدسات ما توهین كنند و مطمئن باشند احدی ایشان را مؤاخذه نخواهد كرد؟


حداقل طی دو هفته اخیر، حماقت آتش زدن قرآن كه از طرف یكی از كنیسه‌های ایالت فلوریدا آمریكا سر برآورده، تبدیل به تیتر اصلی روزنامه‌ها و نشریات خبری شده است. چند هفته پیش درگیری‌هایی در آمریكا پیرامون طرح "مركز قرطبة " كه گفته می شد، قرار است مسجدی در نزدیكی محل انفجار برج های دوقلو در حادثه 11 سپتامبر ساخته شود به راه افتاد و آمریكایی‌ها را تحریك كرد و افكار عمومی این كشور را به موافق و مخالف تبدیل كرد.

"باراك اوباما " رئیس جمهور آمریكا این حماقت را محكوم و وزیر امور خارجه نیز همان موضع سران دستگاه ها و رهبران دینی را اتخاذ كرد، اما بازتاب این موج در نقاط مختلف ایالات متحده ظهور پیدا كرد و شدت و قوت آن، بیشتر از آن شد كه اظهارات سیاست مداران مانع آن شود.

مسمویت فضای موجود در سه جهت دنبال می‌شود:


- گفتمان تندروها و متعصبین، ارتباط مستقیمی میان تروریسم و اسلام ایجاد نموده است، آن ها این بار در مطابقت دادن این دو هیچ ملاحظه‌ای را رعایت نكردند.
-
احساسات خشمگینانه در چندین حادثه اخیر علیه مسلمانان خود را نشان داده است؛ به عنوان مثال یكی از جوانان آمریكایی زمانی كه از هویت راننده تاكسی مسلمانی بنام «علی احمد شریف» كه از مهاجران بنگلادشی است مطلع شد، وی را با چاقو مورد حمله قرار داده و زخمی كرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از "ابراهیم هوبر " مسئول اطلاع‌رسانی شورای روابط آمریكایی اسلامی آورده كه امسال حملات متعددی علیه مساجد مسلمانان اتفاق افتاده، از جمله این كه مردی در "جك اسنویل " ایالت فلوریدای آمریكا بمبی را در یك مركز اسلامی منفجر كرد، دیگری تلاش برای به آتش كشیدن مسجدی در ارنگتون ایالت تگزاس و نیز دیگر تهدیدات علیه مسجدی در فریسنو ایالت كالیفرنیا و همچنین وقوع آتش سوزی مشكوك در ایالت تنسی نزدیك محلی كه قرار بود مسجدی در آن جا بنا شود.

-  10 روز پیش طی یك نظرسنجی مشخص شد، بیش از 60 درصد آمریكایی ها مخالف ساخت مركز اسلامی قرطبه در جایگاه فعلی‌اش، 10 درصد مخالف اساس ساخت مسجد در آمریكا هستند، 50 درصد آن ها نگاه منفی به اسلام دارند و 33 درصد نیز معتقدند كه اسلام مشوق خشونت علیه غیرمسلمانان است؛ این میزان دو برابر تعدادی است كه این ایده را هشت سال پیش قبول داشتند، نسبت فوق نشان دهنده رشد شاخص های ارتباط میان اسلام و خشونت است.

شرایط اروپا نیز خیلی با آمریكا متفاوت نیست. گاه به گاه ترس از اسلام گرایی این قاره و تبدیل آن به اروپای عربی بروز پیدا میكند، مسئله‌ای كه نه تنها راستگراهای اروپایی، بلكه برخی مسولین واتیكان نیز به آن اعتراف كرده‌اند. (فراموش هم نكنیم كه پاپ فعلی به اسلام حمله و آن را دین خشونت معرفی كرده است.

چند روز پیش تظاهراتی در پاریس با حضور نماینده 26 سازمان برای مقاومت در برابر "خطر اسلام " برپا شد. برخی حاضران در گردهمایی مجمع "واكنش لائیك "، شعارهایی با عنوان "حجاب و نقاب نه... طالبان در فرانسه نمی خواهیم. " را سر دادند.

یكی از حاضران در حالی كه در یك دست پرچم فرانسه و در دست دیگر بطری شراب داشت، به خبرنگاران می‌گفت، از این دین به تنگ آمده‌ایم و هرگز اجازه نخواهیم داد مردان زنان را بزنند و خشونت را به عنوان شیوه زندگی نشر دهند.

به نوشته هویدی، فرانسه در ممانعت از حجاب در مدارس دولتی، منع استفاده از پوشیه در اماكن عمومی و تحمیل مالیات بر مخالفان سابقه طولانی دارد. موضوع مبارزه با اسلام در دولت های اروپایی دیگر نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است.
داستان كاریكاتورهای دانماركی موهن به پیامبر اسلام (ص) و دفاع نخست‌وزیر دانمارك از آن نیز فراموش نشده است.

از طرفی نیز شاهد اظهارات "خیرت فلدر " رهبر و نماینده راستگرای هلندی در مخالفت و انكار اسلام هستیم كه در انتخابات اخیر نیز با افزایش محبوبیت وی مواجه شد، حزب وی قدرت سیاسی سوم هلند شده و تصمیم دارد با راه‌اندازی موجی در میان اروپایی ها، این قاره را از مسلمانان خالی كند.

بر اساس این گزارش، در اتریش نیز موج هایی موازی شكل گرفته كه همان بحث هایی را مطرح می‌سازد كه حزب راستگرایی كه 17 و نیم درصد آراء انتخابات 2008 میلادی را به دست آورده، مطرح ساخته بود.

از نتایج بسیج علیه اسلام در اتریش این بود كه یك بازی اینترنتی نیز به نام "وداع با مسجد " ساخته شد كه بازیكنان در آن تصاویر متحركی را نابود می‌كنند كه با نابودی آن، مسجد و مناره‌ها نابود شده و از مؤذنی كه مسلمانان را به نماز فرا می خواند، خلاص می شوند، البته دولت این بازی را ممنوع كرد.

در آلمان نیز شاخصهای ترس از اسلام و مسلمانان افزایش یافته است، این موضوع طبق نظرسنجی كانون "دیماب " مشخص شد كه مدعی بود، 70 درصد آلمان ها نسبت به این مسأله نگران هستند. قتل "مروه الشروینی " پژوهشگر مصری به دست یكی از نژادپرست های آلمانی در سال گذشته نشان دهنده گسترش "اسلام هراسی " در جامعه و نقش احزاب راستگرا در شعله‌ور نمودن این مخالفت ها است.
همین شرایط در سویس رخ داد و حزب راستگرای این كشور حمله‌ای را علیه مناره‌های مساجد به راه انداخت كه طبق یك نظرسنجی در سال گذشته، اكثریت نیز آن را تأیید كردند.

فهمی در ادامه این مقاله تاكید كرده، كه معتقد است كه حمله علیه اسلام و مسلمانان از جانب متعصبین تندرو و نژادپرستان هدایت می‌شود، اما در غرب دیگرانی هستند كه از عقل و درایت بیشتری برخورداند؛ ولی نتیجه آن شده كه صدای این تندروها بالاتر است تا جائی كه موفق به جمع‌آوری آراء عموم و بسیج آن شده‌اند؛ لذا شاهدیم كه محبوبیت این گروه‌ها افزایش یافته و در انتخابات پارلمانی آرای بیشتری كسب می‌كنند.

اختلافاتی در جزئیات این دشمنی با اسلام آمریكا و اروپا وجود دارد، انگیزه‌های آمریكا در درجه نخست بیشتر جنبه سیاسی داشته و تحت تأثیر لابی صهیونیستی و افراط‌گرایان محافظه‌كار است.

نظری هم وجود دارد مبنی بر این كه، ارتباط نزدیكی میان افزایش حملات كنونی و انتخابات میان دوره‌ای كنگره در نوامبر آینده وجود دارد و جمهوری خواهان امیدوارند بتوانند به پیروزی محسوسی در برابر دموكرات ها دست یابند.

به عقیده این تحلیل گر مسایل سیاسی، اما در اروپا علل اقتصادی در اولویت قرار دارند؛ چرا كه بحران اقتصادی عناصر راستگرا را به راه انداخته و ناراحتی پاره‌ای از اروپاییان نسبت به حضور مسلمانان در بازارهای كار و مهاجرت ایشان از راه دریای مدیترانه را برانگیخته است، این مسأله باری بر اقتصاد كشورهای اروپایی تحمیل كرده و موجب نفرت آن ها از مسلمانان می‌شود.

این اختلافات میان اروپا و آمریكا هر چه باشد، منكر این حقیقت نیست كه حملات علیه اسلام و مسلمانان اثر خود را بر مسمومیت فضای روابط غرب با مسلمانان به جای گذاشته است؛ مسأله‌ای كه گفتگوی تمدن ها و نیز همزیستی و سازش را كه برخی اهالی فرهنگ به آن وعده داده بودند، زیر سؤال می‌برد؛ به گونه‌ای كه این روند، اندیشه برخورد تمدنها كه "فرانسیس فوكویاما " تحلیل گر سیاسی در سال 1989 میلادی آن را مطرح كرده و در آن زمان جدی گرفته نشده بود را بارزتر میكند، اما این احتمال در حال حاضر حداقل از جنبه نظری وارد به نظر می‌رسد.

هویدی می‌افزاید: ما با یك مشكل رو به افزایش مواجهیم كه می‌تواند همان فضای ضد صهیونیستی كه در اواخر قرن 19 میلادی بر آلمان سایه افكنده بود را علیه مسلمانان تكرار كند، با این تفاوت كه این بار این موج یك و نیم میلیارد مسلمان را شامل می‌شود و آن ها را مورد توهین قرار می‌‌دهد

.
اگر اعتقادات ضدصهیونیستی یك برهه تاریخی كوتاه بود، اما دشمنی با اسلام تاریخی طولانی دارد كه برخی آن را مربوط به قرن 7 میلادی میدانند، یعنی زمانی كه اسلام بعد از مسیحیت و یهودیت نازل شد.

اكثر محققین، تاریخ دشمنی با اسلام را مربوط به جنگ های صلیبی قرن 11 میلادی می‌دانند كه به خاطر آن اروپا پیش از حمله نظامی به قدس با ادعای رهایی آن از شر مسلمانان، كینه اسلام و مسلمانان را به دل گرفت.

بر اساس این گزارش با وجود پایان یافتن این حملات در قرن 13، اما بسیج فرهنگی مخالف اسلام متوقف نشد و تلاش خود را در خفایای كتب مرجع و دایرة المعارف‌ها جهت تحریف افكار عمومی اروپا به كار برد و این همان چیزی است كه در كتب اكثر مستشرقین، مقالات پژوهش گران و روش های آموزشی نفوذ كرد.

دكتر "محمود حمدی زقزوق " در كتاب "اسلام در تصور غرب " كه سال 1987میلادی، زمانی كه وی رئیس دانشكده اصول دین بود منتشر شد، به آن اشاره كرده است.
در این كتاب آمده كه نوشته‌های غرب پیرامون اسلام و پیامبر آن، آمیخته‌ای از "جهل كامل و شناخت هدفمند، اعمال تغییرات بیرحمانه، دروغ و انصاف، تعالی و پستی و فحش صریح و سازش عاقلانه بوده است.

این بغض علیه اسلام و جهان اسلام كاملا شناخته شده نیست، اما ارتباط محكمی با رشد احساس برتری خونی و تمدنی دارد و این همان چیزی است كه "روژه گارودی " فیلسوف فرانسوی مسلمان در كتاب گفتگوی تمدن های خود، زمانی كه برتری غرب بر مسلمانان را "شر سفید " توصیف می‌كند به آن اشاره كرده است.

فهمی الهویدی می‌افزاید: هدف از اشاره به این پیشینه این بود كه یادآور شویم حوادث 11 سپتامبر منشأ خشم آمریكایی های متعصب و تندور علیه اسلام و مسلمانان نبوده، بلكه نمایان گر آن خشم بوده است.

در این جا لازم به اشاره است كه، احساسات اعراب به ویژه در قبال آمریكا زمانی دوستانه بود، به ویژه آن هنگام كه مردم سوریه و فلسطین در پایان جنگ جهانی اول خواستار آن بودند به جای انگلستان و فرانسه، ایالات متحده دولت حاكم بر كشورشان باشد كه این مطلب خود نشان گر اطمینان و حسن ظن ایشان نسبت به آمریكا در آن زمان بود؛ تا این كه بعد از جنگ جهانی دوم آمریكا همراه رژیم صهیونیستی در مقابل اعراب ایستاد، در این زمان شرایط تغییر كرد.

دكتر "رؤوف حامد " نیز در كتاب خود با نام "ایجاد نفرت در روابط عربی آمریكایی " به آن اشاره كرده است.

به نوشته هویدی، درست است كه تصویر برخی مسلمانان و اقدامات شان حقیقتاً موجب نفرت و سوءظن علیه مسلمانان شده، اما غربی ها و به ویژه سیاست مداران شان قبل از اطلاع از این تصویر و اقدامات نفرت‌آمیز به مسلمانان خوش‌بین نبوده و به ایشان احترام نمی‌گذاشتند.

مشكل اینجاست كه ما به آن ها احترام گذاشته و دین و معتقدات شان را به رسمیت شناخته‌ایم، اما رهبران دینی آن ها تا این لحظه به اسلام و آسمانی بودن این دین اعتراف نكرده‌اند.

ما تمدن آنها را پذیرفته و در فراگیری از آن ها شكی نداریم، تا جائی كه برخی از ما دعوت به پیوستن به آن ها می‌كنیم، اما غرب هیچ چیز ما را نپذیرفته و معتقدند پیشرفت ما مدیون توانایی ما در تقلید و كپی تجربیات آن ها است.

نویسنده در پایان مقاله خود آورده است: منكر این مطلب نیستیم كه عامه مسلمانان نسبت به سیاست و سیاست مداران غرب خشم و غضب دارند و نه نسبت به ملت یا فرهنگ آنان؛ اما صدای بلندتر آن ها مملو از احساس خشم و غضب نسبت به تمام ملت ما است، تا جایی كه اوباما زمانی‌ كه می‌خواهد كشیشی را كه قصد به آتش كشیدن قرآن دارد، از تصمیمش منصرف كند، به او هشدار می‌دهد كه این اقدام وی امنیت سربازان آمریكایی در عراق و افغانستان را به خطر می‌اندازد، چرا كه اشاره به این مطلب كه این اقدام اهانت به یك و نیم میلیارد مسلمان است، برایش سنگین بود.


نظرات() 


How do you strengthen your Achilles tendon?
شنبه 1 مهر 1396 12:54 ب.ظ
Thanks very interesting blog!
Can Pilates make you look taller?
دوشنبه 27 شهریور 1396 06:06 ق.ظ
It is perfect time to make a few plans for the future and it's time
to be happy. I have learn this put up and if I could I
want to recommend you few fascinating things or suggestions.
Perhaps you could write next articles referring to this article.

I want to read more things approximately it!
Can exercise increase your height?
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:52 ق.ظ
I want to to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it.
I have got you saved as a favorite to look at new stuff you
post…
feet problems
یکشنبه 26 شهریور 1396 10:57 ق.ظ
wonderful put up, very informative. I wonder why the opposite experts of
this sector do not realize this. You must proceed your writing.
I'm confident, you have a great readers' base already!
feet issues
شنبه 18 شهریور 1396 02:52 ق.ظ
Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites?
I have a blog based on the same topics you discuss and would really
like to have you share some stories/information. I know my
audience would appreciate your work. If you're even remotely interested,
feel free to shoot me an email.
What causes painful Achilles tendon?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:43 ب.ظ
I don't even know how I finished up here, however I believed this
submit was great. I don't recognise who you're however definitely
you're going to a well-known blogger for those who aren't already.
Cheers!
What do eccentric heel drops do?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:04 ق.ظ
If some one desires to be updated with most recent technologies therefore
he must be visit this website and be up to date all the time.
How we can increase our height?
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:13 ق.ظ
Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you
have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have
no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
sheronhennighausen.hatenablog.com
شنبه 14 مرداد 1396 07:00 ب.ظ
When I originally left a comment I seem to have clicked
the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a
comment is added I recieve 4 emails with the same comment.
There has to be a way you are able to remove me from that service?
Thanks!
Foot Issues
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:13 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also
make comment due to this good article.
Foot Problems
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:17 ب.ظ
Howdy are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?

Any help would be greatly appreciated!
Foot Pain
دوشنبه 9 مرداد 1396 02:42 ب.ظ
Its like you read my thoughts! You appear to grasp a lot about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you simply can do with some %
to drive the message house a little bit, but instead of that,
this is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.
How long does Achilles tendonitis last for?
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:42 ق.ظ
Very good post! We are linking to this particularly great content on our website.
Keep up the great writing.
What do you do for Achilles tendonitis?
یکشنبه 8 مرداد 1396 06:27 ق.ظ
I am regular visitor, how are you everybody?

This paragraph posted at this web page is actually pleasant.
Foot Pain
یکشنبه 8 مرداد 1396 01:08 ق.ظ
Hi, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely excellent, keep up writing.
Foot Complaints
شنبه 7 مرداد 1396 11:52 ب.ظ
Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging
for? you made blogging look easy. The overall look of your website is
fantastic, let alone the content!
Foot Problems
شنبه 7 مرداد 1396 11:11 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a writer for your weblog.
You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog in exchange for
a link back to mine. Please blast me an email if interested.
Regards!
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 10:53 ب.ظ
Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding something completely, except this article provides
good understanding even.
How we can increase our height?
شنبه 7 مرداد 1396 10:49 ب.ظ
Hello to all, how is the whole thing, I think every one is
getting more from this website, and your views are
good designed for new people.
How long does Achilles tendonitis last for?
شنبه 7 مرداد 1396 09:35 ب.ظ
Excellent post however , I was wanting to know if you
could write a litte more on this topic? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Many thanks!
Can you have an operation to make you taller?
شنبه 7 مرداد 1396 08:45 ب.ظ
Howdy! This post couldn't be written any better!

Going through this post reminds me of my previous
roommate! He constantly kept preaching about this.
I'll forward this article to him. Pretty sure he will have a good read.

Thank you for sharing!
Can you lose weight by doing yoga?
شنبه 7 مرداد 1396 08:33 ب.ظ
After exploring a number of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your way of writing a blog.
I book-marked it to my bookmark website list and will be checking
back soon. Please visit my web site as well and tell
me how you feel.
Can stretching help you grow taller?
شنبه 7 مرداد 1396 11:33 ق.ظ
hey there and thank you for your information –
I have certainly picked up something new from right here.

I did however expertise some technical points using
this site, since I experienced to reload the website many times
previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?
Not that I'm complaining, but slow loading instances times will
very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
Anyway I'm adding this RSS to my email and can look out
for a lot more of your respective fascinating content.
Ensure that you update this again very soon.
What is the tendon at the back of your ankle?
شنبه 7 مرداد 1396 11:30 ق.ظ
Excellent weblog right here! Also your site loads up fast!
What host are you using? Can I get your associate hyperlink to your host?
I desire my web site loaded up as quickly as yours lol
What do you do for a strained Achilles tendon?
شنبه 7 مرداد 1396 11:21 ق.ظ
Excellent blog right here! Also your web site loads up
very fast! What web host are you the usage
of? Can I am getting your affiliate link in your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
What do you do for Achilles tendonitis?
شنبه 7 مرداد 1396 10:43 ق.ظ
What's up it's me, I am also visiting this web page on a regular basis, this website is truly fastidious and the people are actually sharing fastidious thoughts.
Foot Problems
شنبه 7 مرداد 1396 09:54 ق.ظ
Hi there to all, how is everything, I think every one is getting more
from this web site, and your views are nice designed for new people.
How can you heal an Achilles tendonitis fast?
شنبه 7 مرداد 1396 09:19 ق.ظ
Yes! Finally something about How do you get Achilles tendonitis?.
Can exercise increase your height?
شنبه 7 مرداد 1396 08:50 ق.ظ
This post is actually a pleasant one it helps new internet users, who are wishing
in favor of blogging.
How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 7 مرداد 1396 08:24 ق.ظ
I love what you guys are up too. This sort of clever work and reporting!
Keep up the terrific works guys I've you guys to our blogroll.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox