تبلیغات
آفریقا-ایران - تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب
 
آفریقا زیباست...

تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب

نوشته شده توسط :رهنما كسایی
دوشنبه 5 مهر 1389-11:32 ق.ظ

"فهمی هویدی " در گزارشی ضمن بررسی حوادث اخیر( اهانت به قرآن كریم ) ، می كوشد علل این موضوع را ریشه یابی نماید.

فهمی هویدی گزارش خود را این گونه آغاز می‌كند:

 گمان می كنم اكنون حق آن را داریم بپرسیم چرا غرب این گونه رفتار می كند؟ چرا كار به جائی رسیده كه افراد متعصب جرأت پیدا كرده‌اند به دین و مقدسات ما توهین كنند و مطمئن باشند احدی ایشان را مؤاخذه نخواهد كرد؟


حداقل طی دو هفته اخیر، حماقت آتش زدن قرآن كه از طرف یكی از كنیسه‌های ایالت فلوریدا آمریكا سر برآورده، تبدیل به تیتر اصلی روزنامه‌ها و نشریات خبری شده است. چند هفته پیش درگیری‌هایی در آمریكا پیرامون طرح "مركز قرطبة " كه گفته می شد، قرار است مسجدی در نزدیكی محل انفجار برج های دوقلو در حادثه 11 سپتامبر ساخته شود به راه افتاد و آمریكایی‌ها را تحریك كرد و افكار عمومی این كشور را به موافق و مخالف تبدیل كرد.

"باراك اوباما " رئیس جمهور آمریكا این حماقت را محكوم و وزیر امور خارجه نیز همان موضع سران دستگاه ها و رهبران دینی را اتخاذ كرد، اما بازتاب این موج در نقاط مختلف ایالات متحده ظهور پیدا كرد و شدت و قوت آن، بیشتر از آن شد كه اظهارات سیاست مداران مانع آن شود.

مسمویت فضای موجود در سه جهت دنبال می‌شود:


- گفتمان تندروها و متعصبین، ارتباط مستقیمی میان تروریسم و اسلام ایجاد نموده است، آن ها این بار در مطابقت دادن این دو هیچ ملاحظه‌ای را رعایت نكردند.
-
احساسات خشمگینانه در چندین حادثه اخیر علیه مسلمانان خود را نشان داده است؛ به عنوان مثال یكی از جوانان آمریكایی زمانی كه از هویت راننده تاكسی مسلمانی بنام «علی احمد شریف» كه از مهاجران بنگلادشی است مطلع شد، وی را با چاقو مورد حمله قرار داده و زخمی كرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از "ابراهیم هوبر " مسئول اطلاع‌رسانی شورای روابط آمریكایی اسلامی آورده كه امسال حملات متعددی علیه مساجد مسلمانان اتفاق افتاده، از جمله این كه مردی در "جك اسنویل " ایالت فلوریدای آمریكا بمبی را در یك مركز اسلامی منفجر كرد، دیگری تلاش برای به آتش كشیدن مسجدی در ارنگتون ایالت تگزاس و نیز دیگر تهدیدات علیه مسجدی در فریسنو ایالت كالیفرنیا و همچنین وقوع آتش سوزی مشكوك در ایالت تنسی نزدیك محلی كه قرار بود مسجدی در آن جا بنا شود.

-  10 روز پیش طی یك نظرسنجی مشخص شد، بیش از 60 درصد آمریكایی ها مخالف ساخت مركز اسلامی قرطبه در جایگاه فعلی‌اش، 10 درصد مخالف اساس ساخت مسجد در آمریكا هستند، 50 درصد آن ها نگاه منفی به اسلام دارند و 33 درصد نیز معتقدند كه اسلام مشوق خشونت علیه غیرمسلمانان است؛ این میزان دو برابر تعدادی است كه این ایده را هشت سال پیش قبول داشتند، نسبت فوق نشان دهنده رشد شاخص های ارتباط میان اسلام و خشونت است.

شرایط اروپا نیز خیلی با آمریكا متفاوت نیست. گاه به گاه ترس از اسلام گرایی این قاره و تبدیل آن به اروپای عربی بروز پیدا میكند، مسئله‌ای كه نه تنها راستگراهای اروپایی، بلكه برخی مسولین واتیكان نیز به آن اعتراف كرده‌اند. (فراموش هم نكنیم كه پاپ فعلی به اسلام حمله و آن را دین خشونت معرفی كرده است.

چند روز پیش تظاهراتی در پاریس با حضور نماینده 26 سازمان برای مقاومت در برابر "خطر اسلام " برپا شد. برخی حاضران در گردهمایی مجمع "واكنش لائیك "، شعارهایی با عنوان "حجاب و نقاب نه... طالبان در فرانسه نمی خواهیم. " را سر دادند.

یكی از حاضران در حالی كه در یك دست پرچم فرانسه و در دست دیگر بطری شراب داشت، به خبرنگاران می‌گفت، از این دین به تنگ آمده‌ایم و هرگز اجازه نخواهیم داد مردان زنان را بزنند و خشونت را به عنوان شیوه زندگی نشر دهند.

به نوشته هویدی، فرانسه در ممانعت از حجاب در مدارس دولتی، منع استفاده از پوشیه در اماكن عمومی و تحمیل مالیات بر مخالفان سابقه طولانی دارد. موضوع مبارزه با اسلام در دولت های اروپایی دیگر نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است.
داستان كاریكاتورهای دانماركی موهن به پیامبر اسلام (ص) و دفاع نخست‌وزیر دانمارك از آن نیز فراموش نشده است.

از طرفی نیز شاهد اظهارات "خیرت فلدر " رهبر و نماینده راستگرای هلندی در مخالفت و انكار اسلام هستیم كه در انتخابات اخیر نیز با افزایش محبوبیت وی مواجه شد، حزب وی قدرت سیاسی سوم هلند شده و تصمیم دارد با راه‌اندازی موجی در میان اروپایی ها، این قاره را از مسلمانان خالی كند.

بر اساس این گزارش، در اتریش نیز موج هایی موازی شكل گرفته كه همان بحث هایی را مطرح می‌سازد كه حزب راستگرایی كه 17 و نیم درصد آراء انتخابات 2008 میلادی را به دست آورده، مطرح ساخته بود.

از نتایج بسیج علیه اسلام در اتریش این بود كه یك بازی اینترنتی نیز به نام "وداع با مسجد " ساخته شد كه بازیكنان در آن تصاویر متحركی را نابود می‌كنند كه با نابودی آن، مسجد و مناره‌ها نابود شده و از مؤذنی كه مسلمانان را به نماز فرا می خواند، خلاص می شوند، البته دولت این بازی را ممنوع كرد.

در آلمان نیز شاخصهای ترس از اسلام و مسلمانان افزایش یافته است، این موضوع طبق نظرسنجی كانون "دیماب " مشخص شد كه مدعی بود، 70 درصد آلمان ها نسبت به این مسأله نگران هستند. قتل "مروه الشروینی " پژوهشگر مصری به دست یكی از نژادپرست های آلمانی در سال گذشته نشان دهنده گسترش "اسلام هراسی " در جامعه و نقش احزاب راستگرا در شعله‌ور نمودن این مخالفت ها است.
همین شرایط در سویس رخ داد و حزب راستگرای این كشور حمله‌ای را علیه مناره‌های مساجد به راه انداخت كه طبق یك نظرسنجی در سال گذشته، اكثریت نیز آن را تأیید كردند.

فهمی در ادامه این مقاله تاكید كرده، كه معتقد است كه حمله علیه اسلام و مسلمانان از جانب متعصبین تندرو و نژادپرستان هدایت می‌شود، اما در غرب دیگرانی هستند كه از عقل و درایت بیشتری برخورداند؛ ولی نتیجه آن شده كه صدای این تندروها بالاتر است تا جائی كه موفق به جمع‌آوری آراء عموم و بسیج آن شده‌اند؛ لذا شاهدیم كه محبوبیت این گروه‌ها افزایش یافته و در انتخابات پارلمانی آرای بیشتری كسب می‌كنند.

اختلافاتی در جزئیات این دشمنی با اسلام آمریكا و اروپا وجود دارد، انگیزه‌های آمریكا در درجه نخست بیشتر جنبه سیاسی داشته و تحت تأثیر لابی صهیونیستی و افراط‌گرایان محافظه‌كار است.

نظری هم وجود دارد مبنی بر این كه، ارتباط نزدیكی میان افزایش حملات كنونی و انتخابات میان دوره‌ای كنگره در نوامبر آینده وجود دارد و جمهوری خواهان امیدوارند بتوانند به پیروزی محسوسی در برابر دموكرات ها دست یابند.

به عقیده این تحلیل گر مسایل سیاسی، اما در اروپا علل اقتصادی در اولویت قرار دارند؛ چرا كه بحران اقتصادی عناصر راستگرا را به راه انداخته و ناراحتی پاره‌ای از اروپاییان نسبت به حضور مسلمانان در بازارهای كار و مهاجرت ایشان از راه دریای مدیترانه را برانگیخته است، این مسأله باری بر اقتصاد كشورهای اروپایی تحمیل كرده و موجب نفرت آن ها از مسلمانان می‌شود.

این اختلافات میان اروپا و آمریكا هر چه باشد، منكر این حقیقت نیست كه حملات علیه اسلام و مسلمانان اثر خود را بر مسمومیت فضای روابط غرب با مسلمانان به جای گذاشته است؛ مسأله‌ای كه گفتگوی تمدن ها و نیز همزیستی و سازش را كه برخی اهالی فرهنگ به آن وعده داده بودند، زیر سؤال می‌برد؛ به گونه‌ای كه این روند، اندیشه برخورد تمدنها كه "فرانسیس فوكویاما " تحلیل گر سیاسی در سال 1989 میلادی آن را مطرح كرده و در آن زمان جدی گرفته نشده بود را بارزتر میكند، اما این احتمال در حال حاضر حداقل از جنبه نظری وارد به نظر می‌رسد.

هویدی می‌افزاید: ما با یك مشكل رو به افزایش مواجهیم كه می‌تواند همان فضای ضد صهیونیستی كه در اواخر قرن 19 میلادی بر آلمان سایه افكنده بود را علیه مسلمانان تكرار كند، با این تفاوت كه این بار این موج یك و نیم میلیارد مسلمان را شامل می‌شود و آن ها را مورد توهین قرار می‌‌دهد

.
اگر اعتقادات ضدصهیونیستی یك برهه تاریخی كوتاه بود، اما دشمنی با اسلام تاریخی طولانی دارد كه برخی آن را مربوط به قرن 7 میلادی میدانند، یعنی زمانی كه اسلام بعد از مسیحیت و یهودیت نازل شد.

اكثر محققین، تاریخ دشمنی با اسلام را مربوط به جنگ های صلیبی قرن 11 میلادی می‌دانند كه به خاطر آن اروپا پیش از حمله نظامی به قدس با ادعای رهایی آن از شر مسلمانان، كینه اسلام و مسلمانان را به دل گرفت.

بر اساس این گزارش با وجود پایان یافتن این حملات در قرن 13، اما بسیج فرهنگی مخالف اسلام متوقف نشد و تلاش خود را در خفایای كتب مرجع و دایرة المعارف‌ها جهت تحریف افكار عمومی اروپا به كار برد و این همان چیزی است كه در كتب اكثر مستشرقین، مقالات پژوهش گران و روش های آموزشی نفوذ كرد.

دكتر "محمود حمدی زقزوق " در كتاب "اسلام در تصور غرب " كه سال 1987میلادی، زمانی كه وی رئیس دانشكده اصول دین بود منتشر شد، به آن اشاره كرده است.
در این كتاب آمده كه نوشته‌های غرب پیرامون اسلام و پیامبر آن، آمیخته‌ای از "جهل كامل و شناخت هدفمند، اعمال تغییرات بیرحمانه، دروغ و انصاف، تعالی و پستی و فحش صریح و سازش عاقلانه بوده است.

این بغض علیه اسلام و جهان اسلام كاملا شناخته شده نیست، اما ارتباط محكمی با رشد احساس برتری خونی و تمدنی دارد و این همان چیزی است كه "روژه گارودی " فیلسوف فرانسوی مسلمان در كتاب گفتگوی تمدن های خود، زمانی كه برتری غرب بر مسلمانان را "شر سفید " توصیف می‌كند به آن اشاره كرده است.

فهمی الهویدی می‌افزاید: هدف از اشاره به این پیشینه این بود كه یادآور شویم حوادث 11 سپتامبر منشأ خشم آمریكایی های متعصب و تندور علیه اسلام و مسلمانان نبوده، بلكه نمایان گر آن خشم بوده است.

در این جا لازم به اشاره است كه، احساسات اعراب به ویژه در قبال آمریكا زمانی دوستانه بود، به ویژه آن هنگام كه مردم سوریه و فلسطین در پایان جنگ جهانی اول خواستار آن بودند به جای انگلستان و فرانسه، ایالات متحده دولت حاكم بر كشورشان باشد كه این مطلب خود نشان گر اطمینان و حسن ظن ایشان نسبت به آمریكا در آن زمان بود؛ تا این كه بعد از جنگ جهانی دوم آمریكا همراه رژیم صهیونیستی در مقابل اعراب ایستاد، در این زمان شرایط تغییر كرد.

دكتر "رؤوف حامد " نیز در كتاب خود با نام "ایجاد نفرت در روابط عربی آمریكایی " به آن اشاره كرده است.

به نوشته هویدی، درست است كه تصویر برخی مسلمانان و اقدامات شان حقیقتاً موجب نفرت و سوءظن علیه مسلمانان شده، اما غربی ها و به ویژه سیاست مداران شان قبل از اطلاع از این تصویر و اقدامات نفرت‌آمیز به مسلمانان خوش‌بین نبوده و به ایشان احترام نمی‌گذاشتند.

مشكل اینجاست كه ما به آن ها احترام گذاشته و دین و معتقدات شان را به رسمیت شناخته‌ایم، اما رهبران دینی آن ها تا این لحظه به اسلام و آسمانی بودن این دین اعتراف نكرده‌اند.

ما تمدن آنها را پذیرفته و در فراگیری از آن ها شكی نداریم، تا جائی كه برخی از ما دعوت به پیوستن به آن ها می‌كنیم، اما غرب هیچ چیز ما را نپذیرفته و معتقدند پیشرفت ما مدیون توانایی ما در تقلید و كپی تجربیات آن ها است.

نویسنده در پایان مقاله خود آورده است: منكر این مطلب نیستیم كه عامه مسلمانان نسبت به سیاست و سیاست مداران غرب خشم و غضب دارند و نه نسبت به ملت یا فرهنگ آنان؛ اما صدای بلندتر آن ها مملو از احساس خشم و غضب نسبت به تمام ملت ما است، تا جایی كه اوباما زمانی‌ كه می‌خواهد كشیشی را كه قصد به آتش كشیدن قرآن دارد، از تصمیمش منصرف كند، به او هشدار می‌دهد كه این اقدام وی امنیت سربازان آمریكایی در عراق و افغانستان را به خطر می‌اندازد، چرا كه اشاره به این مطلب كه این اقدام اهانت به یك و نیم میلیارد مسلمان است، برایش سنگین بود.


نظرات() 


lose weight quickly
چهارشنبه 26 دی 1397 08:24 ب.ظ
I visited various blogs except the audio feature for audio songs present at this site is
genuinely marvelous.
Home Remedies
سه شنبه 25 دی 1397 10:56 ب.ظ
I needed to thank you for this excellent read!!

I certainly loved every bit of it. I have got you bookmarked to
look at new stuff you post…
krzem suplement
سه شنبه 25 دی 1397 10:39 ب.ظ
Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together.
I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
But so what, it was still worthwhile!
daftar ceme online
سه شنبه 25 دی 1397 07:38 ب.ظ
There is definately a lot to know about this subject. I really like all of the points you've made.
women's dresses Lace
سه شنبه 25 دی 1397 04:35 ق.ظ
Secondly, I ought to like to consider this possibility to dispel
any rumors regarding my address. Also, doubling up necklaces
to wear them as bracelets in retro 80's style is in this year.
Electric Stove Suites
دوشنبه 24 دی 1397 06:55 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However
I am encountering issues with your RSS. I don't understand why I
am unable to join it. Is there anybody having similar RSS problems?
Anyone who knows the answer can you kindly respond?
Thanks!!
log burner
دوشنبه 24 دی 1397 06:34 ب.ظ
Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i
came to “return the favor”.I'm attempting to find things to enhance my
website!I suppose its ok to use some of your ideas!!
electric stove Fireplace suites Torbay
دوشنبه 24 دی 1397 05:33 ب.ظ
Why viewers still use to read news papers when in this technological world
everything is existing on net?
Metal Coal Bunker For Sale Northern Ireland
دوشنبه 24 دی 1397 05:18 ب.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how could i subscribe for a blog website?

The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent idea
electric stoves makes
دوشنبه 24 دی 1397 05:14 ب.ظ
It's awesome for me to have a web site, which is valuable for my know-how.
thanks admin
Electric fireplace suites yeovil
دوشنبه 24 دی 1397 04:49 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I to find It
truly useful & it helped me out a lot. I'm hoping to offer something again and help others like you aided me.
electric Stoves Norfolk
دوشنبه 24 دی 1397 04:44 ب.ظ
You made some decent points there. I looked on the internet to find out more about
the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.
Metal Coal Bunker Exeter
دوشنبه 24 دی 1397 04:35 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate
your efforts and I am waiting for your next write ups thanks once again.
Coal bunker ballymena
دوشنبه 24 دی 1397 04:12 ب.ظ
Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the
same topics? Thank you so much!
log Burners Uk
دوشنبه 24 دی 1397 04:11 ب.ظ
Great weblog here! Also your web site rather a lot
up fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate link
to your host? I desire my web site loaded up as quickly as yours lol
Log Burners midlands
دوشنبه 24 دی 1397 04:00 ب.ظ
I couldn't refrain from commenting. Exceptionally well written!
Log Burners Without A Chimney
دوشنبه 24 دی 1397 03:42 ب.ظ
These are actually wonderful ideas in about blogging.
You have touched some nice points here. Any way keep up
wrinting.
fireplace Pictures
دوشنبه 24 دی 1397 03:37 ب.ظ
Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I
in finding It truly helpful & it helped me out much.
I am hoping to give one thing back and aid others like you helped me.
code autoradio renault youtube
دوشنبه 24 دی 1397 03:30 ب.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to
assist with SEO? I'm trying to get my blog to rank
for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.

If you know of any please share. Cheers!
Buy Electric Fireplace Online
دوشنبه 24 دی 1397 03:25 ب.ظ
I've learn several just right stuff here. Certainly worth
bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you set to make
any such great informative site.
Electric Fireplace Suite
دوشنبه 24 دی 1397 02:52 ب.ظ
I've been browsing online greater than 3 hours nowadays, yet I never
discovered any interesting article like yours.
It is beautiful worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material
as you probably did, the web will likely be a lot more
useful than ever before.
electric stove Fireplaces
دوشنبه 24 دی 1397 02:08 ب.ظ
Good day! I simply wish to give you a huge thumbs up for the great information you have here
on this post. I am coming back to your website for more soon.
wood Burning stove 12kw
دوشنبه 24 دی 1397 01:05 ب.ظ
I am really impressed together with your writing talents and also
with the structure for your weblog. Is this a paid subject
matter or did you modify it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it
is rare to see a great blog like this one nowadays..
electric fireplace modern
دوشنبه 24 دی 1397 01:04 ب.ظ
fantastic publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector
do not understand this. You should proceed your writing.
I am sure, you have a great readers' base already!
Wood burning Stoves
دوشنبه 24 دی 1397 12:20 ب.ظ
Thanks in favor of sharing such a fastidious thought, piece of writing is
nice, thats why i have read it fully
Electric Fireplace
دوشنبه 24 دی 1397 11:43 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your article.
I like to write a little comment to support you.
electric Fireplace suites 4ft X 4ft
دوشنبه 24 دی 1397 11:29 ق.ظ
Excellent blog here! Also your web site quite a bit up very fast!
What web host are you using? Can I get your associate
link in your host? I desire my web site loaded
up as quickly as yours lol
https://daiphuocanjsc.com/danh-muc/den-led-am-tran/
دوشنبه 24 دی 1397 04:17 ق.ظ
I was honored to receive a call from my friend when he
identified the important recommendations shared on the site.

Looking at your blog publication is a real great experience.
Thanks again for taking into consideration readers at all like me, and
I desire for you the best of success for a professional in this arena.
Keurig coffee
شنبه 22 دی 1397 03:23 ب.ظ
I love reading through a post that can make people think. Also, thank you for permitting me to comment!
klasemen liga 1
شنبه 22 دی 1397 12:22 ب.ظ
When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.
There has to be an easy method you are able to remove me from that
service? Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox