تبلیغات
آفریقا-ایران - تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب
 
آفریقا زیباست...

تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب

نوشته شده توسط :رهنما كسایی
دوشنبه 5 مهر 1389-12:32 ب.ظ

"فهمی هویدی " در گزارشی ضمن بررسی حوادث اخیر( اهانت به قرآن كریم ) ، می كوشد علل این موضوع را ریشه یابی نماید.

فهمی هویدی گزارش خود را این گونه آغاز می‌كند:

 گمان می كنم اكنون حق آن را داریم بپرسیم چرا غرب این گونه رفتار می كند؟ چرا كار به جائی رسیده كه افراد متعصب جرأت پیدا كرده‌اند به دین و مقدسات ما توهین كنند و مطمئن باشند احدی ایشان را مؤاخذه نخواهد كرد؟


حداقل طی دو هفته اخیر، حماقت آتش زدن قرآن كه از طرف یكی از كنیسه‌های ایالت فلوریدا آمریكا سر برآورده، تبدیل به تیتر اصلی روزنامه‌ها و نشریات خبری شده است. چند هفته پیش درگیری‌هایی در آمریكا پیرامون طرح "مركز قرطبة " كه گفته می شد، قرار است مسجدی در نزدیكی محل انفجار برج های دوقلو در حادثه 11 سپتامبر ساخته شود به راه افتاد و آمریكایی‌ها را تحریك كرد و افكار عمومی این كشور را به موافق و مخالف تبدیل كرد.

"باراك اوباما " رئیس جمهور آمریكا این حماقت را محكوم و وزیر امور خارجه نیز همان موضع سران دستگاه ها و رهبران دینی را اتخاذ كرد، اما بازتاب این موج در نقاط مختلف ایالات متحده ظهور پیدا كرد و شدت و قوت آن، بیشتر از آن شد كه اظهارات سیاست مداران مانع آن شود.

مسمویت فضای موجود در سه جهت دنبال می‌شود:


- گفتمان تندروها و متعصبین، ارتباط مستقیمی میان تروریسم و اسلام ایجاد نموده است، آن ها این بار در مطابقت دادن این دو هیچ ملاحظه‌ای را رعایت نكردند.
-
احساسات خشمگینانه در چندین حادثه اخیر علیه مسلمانان خود را نشان داده است؛ به عنوان مثال یكی از جوانان آمریكایی زمانی كه از هویت راننده تاكسی مسلمانی بنام «علی احمد شریف» كه از مهاجران بنگلادشی است مطلع شد، وی را با چاقو مورد حمله قرار داده و زخمی كرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از "ابراهیم هوبر " مسئول اطلاع‌رسانی شورای روابط آمریكایی اسلامی آورده كه امسال حملات متعددی علیه مساجد مسلمانان اتفاق افتاده، از جمله این كه مردی در "جك اسنویل " ایالت فلوریدای آمریكا بمبی را در یك مركز اسلامی منفجر كرد، دیگری تلاش برای به آتش كشیدن مسجدی در ارنگتون ایالت تگزاس و نیز دیگر تهدیدات علیه مسجدی در فریسنو ایالت كالیفرنیا و همچنین وقوع آتش سوزی مشكوك در ایالت تنسی نزدیك محلی كه قرار بود مسجدی در آن جا بنا شود.

-  10 روز پیش طی یك نظرسنجی مشخص شد، بیش از 60 درصد آمریكایی ها مخالف ساخت مركز اسلامی قرطبه در جایگاه فعلی‌اش، 10 درصد مخالف اساس ساخت مسجد در آمریكا هستند، 50 درصد آن ها نگاه منفی به اسلام دارند و 33 درصد نیز معتقدند كه اسلام مشوق خشونت علیه غیرمسلمانان است؛ این میزان دو برابر تعدادی است كه این ایده را هشت سال پیش قبول داشتند، نسبت فوق نشان دهنده رشد شاخص های ارتباط میان اسلام و خشونت است.

شرایط اروپا نیز خیلی با آمریكا متفاوت نیست. گاه به گاه ترس از اسلام گرایی این قاره و تبدیل آن به اروپای عربی بروز پیدا میكند، مسئله‌ای كه نه تنها راستگراهای اروپایی، بلكه برخی مسولین واتیكان نیز به آن اعتراف كرده‌اند. (فراموش هم نكنیم كه پاپ فعلی به اسلام حمله و آن را دین خشونت معرفی كرده است.

چند روز پیش تظاهراتی در پاریس با حضور نماینده 26 سازمان برای مقاومت در برابر "خطر اسلام " برپا شد. برخی حاضران در گردهمایی مجمع "واكنش لائیك "، شعارهایی با عنوان "حجاب و نقاب نه... طالبان در فرانسه نمی خواهیم. " را سر دادند.

یكی از حاضران در حالی كه در یك دست پرچم فرانسه و در دست دیگر بطری شراب داشت، به خبرنگاران می‌گفت، از این دین به تنگ آمده‌ایم و هرگز اجازه نخواهیم داد مردان زنان را بزنند و خشونت را به عنوان شیوه زندگی نشر دهند.

به نوشته هویدی، فرانسه در ممانعت از حجاب در مدارس دولتی، منع استفاده از پوشیه در اماكن عمومی و تحمیل مالیات بر مخالفان سابقه طولانی دارد. موضوع مبارزه با اسلام در دولت های اروپایی دیگر نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است.
داستان كاریكاتورهای دانماركی موهن به پیامبر اسلام (ص) و دفاع نخست‌وزیر دانمارك از آن نیز فراموش نشده است.

از طرفی نیز شاهد اظهارات "خیرت فلدر " رهبر و نماینده راستگرای هلندی در مخالفت و انكار اسلام هستیم كه در انتخابات اخیر نیز با افزایش محبوبیت وی مواجه شد، حزب وی قدرت سیاسی سوم هلند شده و تصمیم دارد با راه‌اندازی موجی در میان اروپایی ها، این قاره را از مسلمانان خالی كند.

بر اساس این گزارش، در اتریش نیز موج هایی موازی شكل گرفته كه همان بحث هایی را مطرح می‌سازد كه حزب راستگرایی كه 17 و نیم درصد آراء انتخابات 2008 میلادی را به دست آورده، مطرح ساخته بود.

از نتایج بسیج علیه اسلام در اتریش این بود كه یك بازی اینترنتی نیز به نام "وداع با مسجد " ساخته شد كه بازیكنان در آن تصاویر متحركی را نابود می‌كنند كه با نابودی آن، مسجد و مناره‌ها نابود شده و از مؤذنی كه مسلمانان را به نماز فرا می خواند، خلاص می شوند، البته دولت این بازی را ممنوع كرد.

در آلمان نیز شاخصهای ترس از اسلام و مسلمانان افزایش یافته است، این موضوع طبق نظرسنجی كانون "دیماب " مشخص شد كه مدعی بود، 70 درصد آلمان ها نسبت به این مسأله نگران هستند. قتل "مروه الشروینی " پژوهشگر مصری به دست یكی از نژادپرست های آلمانی در سال گذشته نشان دهنده گسترش "اسلام هراسی " در جامعه و نقش احزاب راستگرا در شعله‌ور نمودن این مخالفت ها است.
همین شرایط در سویس رخ داد و حزب راستگرای این كشور حمله‌ای را علیه مناره‌های مساجد به راه انداخت كه طبق یك نظرسنجی در سال گذشته، اكثریت نیز آن را تأیید كردند.

فهمی در ادامه این مقاله تاكید كرده، كه معتقد است كه حمله علیه اسلام و مسلمانان از جانب متعصبین تندرو و نژادپرستان هدایت می‌شود، اما در غرب دیگرانی هستند كه از عقل و درایت بیشتری برخورداند؛ ولی نتیجه آن شده كه صدای این تندروها بالاتر است تا جائی كه موفق به جمع‌آوری آراء عموم و بسیج آن شده‌اند؛ لذا شاهدیم كه محبوبیت این گروه‌ها افزایش یافته و در انتخابات پارلمانی آرای بیشتری كسب می‌كنند.

اختلافاتی در جزئیات این دشمنی با اسلام آمریكا و اروپا وجود دارد، انگیزه‌های آمریكا در درجه نخست بیشتر جنبه سیاسی داشته و تحت تأثیر لابی صهیونیستی و افراط‌گرایان محافظه‌كار است.

نظری هم وجود دارد مبنی بر این كه، ارتباط نزدیكی میان افزایش حملات كنونی و انتخابات میان دوره‌ای كنگره در نوامبر آینده وجود دارد و جمهوری خواهان امیدوارند بتوانند به پیروزی محسوسی در برابر دموكرات ها دست یابند.

به عقیده این تحلیل گر مسایل سیاسی، اما در اروپا علل اقتصادی در اولویت قرار دارند؛ چرا كه بحران اقتصادی عناصر راستگرا را به راه انداخته و ناراحتی پاره‌ای از اروپاییان نسبت به حضور مسلمانان در بازارهای كار و مهاجرت ایشان از راه دریای مدیترانه را برانگیخته است، این مسأله باری بر اقتصاد كشورهای اروپایی تحمیل كرده و موجب نفرت آن ها از مسلمانان می‌شود.

این اختلافات میان اروپا و آمریكا هر چه باشد، منكر این حقیقت نیست كه حملات علیه اسلام و مسلمانان اثر خود را بر مسمومیت فضای روابط غرب با مسلمانان به جای گذاشته است؛ مسأله‌ای كه گفتگوی تمدن ها و نیز همزیستی و سازش را كه برخی اهالی فرهنگ به آن وعده داده بودند، زیر سؤال می‌برد؛ به گونه‌ای كه این روند، اندیشه برخورد تمدنها كه "فرانسیس فوكویاما " تحلیل گر سیاسی در سال 1989 میلادی آن را مطرح كرده و در آن زمان جدی گرفته نشده بود را بارزتر میكند، اما این احتمال در حال حاضر حداقل از جنبه نظری وارد به نظر می‌رسد.

هویدی می‌افزاید: ما با یك مشكل رو به افزایش مواجهیم كه می‌تواند همان فضای ضد صهیونیستی كه در اواخر قرن 19 میلادی بر آلمان سایه افكنده بود را علیه مسلمانان تكرار كند، با این تفاوت كه این بار این موج یك و نیم میلیارد مسلمان را شامل می‌شود و آن ها را مورد توهین قرار می‌‌دهد

.
اگر اعتقادات ضدصهیونیستی یك برهه تاریخی كوتاه بود، اما دشمنی با اسلام تاریخی طولانی دارد كه برخی آن را مربوط به قرن 7 میلادی میدانند، یعنی زمانی كه اسلام بعد از مسیحیت و یهودیت نازل شد.

اكثر محققین، تاریخ دشمنی با اسلام را مربوط به جنگ های صلیبی قرن 11 میلادی می‌دانند كه به خاطر آن اروپا پیش از حمله نظامی به قدس با ادعای رهایی آن از شر مسلمانان، كینه اسلام و مسلمانان را به دل گرفت.

بر اساس این گزارش با وجود پایان یافتن این حملات در قرن 13، اما بسیج فرهنگی مخالف اسلام متوقف نشد و تلاش خود را در خفایای كتب مرجع و دایرة المعارف‌ها جهت تحریف افكار عمومی اروپا به كار برد و این همان چیزی است كه در كتب اكثر مستشرقین، مقالات پژوهش گران و روش های آموزشی نفوذ كرد.

دكتر "محمود حمدی زقزوق " در كتاب "اسلام در تصور غرب " كه سال 1987میلادی، زمانی كه وی رئیس دانشكده اصول دین بود منتشر شد، به آن اشاره كرده است.
در این كتاب آمده كه نوشته‌های غرب پیرامون اسلام و پیامبر آن، آمیخته‌ای از "جهل كامل و شناخت هدفمند، اعمال تغییرات بیرحمانه، دروغ و انصاف، تعالی و پستی و فحش صریح و سازش عاقلانه بوده است.

این بغض علیه اسلام و جهان اسلام كاملا شناخته شده نیست، اما ارتباط محكمی با رشد احساس برتری خونی و تمدنی دارد و این همان چیزی است كه "روژه گارودی " فیلسوف فرانسوی مسلمان در كتاب گفتگوی تمدن های خود، زمانی كه برتری غرب بر مسلمانان را "شر سفید " توصیف می‌كند به آن اشاره كرده است.

فهمی الهویدی می‌افزاید: هدف از اشاره به این پیشینه این بود كه یادآور شویم حوادث 11 سپتامبر منشأ خشم آمریكایی های متعصب و تندور علیه اسلام و مسلمانان نبوده، بلكه نمایان گر آن خشم بوده است.

در این جا لازم به اشاره است كه، احساسات اعراب به ویژه در قبال آمریكا زمانی دوستانه بود، به ویژه آن هنگام كه مردم سوریه و فلسطین در پایان جنگ جهانی اول خواستار آن بودند به جای انگلستان و فرانسه، ایالات متحده دولت حاكم بر كشورشان باشد كه این مطلب خود نشان گر اطمینان و حسن ظن ایشان نسبت به آمریكا در آن زمان بود؛ تا این كه بعد از جنگ جهانی دوم آمریكا همراه رژیم صهیونیستی در مقابل اعراب ایستاد، در این زمان شرایط تغییر كرد.

دكتر "رؤوف حامد " نیز در كتاب خود با نام "ایجاد نفرت در روابط عربی آمریكایی " به آن اشاره كرده است.

به نوشته هویدی، درست است كه تصویر برخی مسلمانان و اقدامات شان حقیقتاً موجب نفرت و سوءظن علیه مسلمانان شده، اما غربی ها و به ویژه سیاست مداران شان قبل از اطلاع از این تصویر و اقدامات نفرت‌آمیز به مسلمانان خوش‌بین نبوده و به ایشان احترام نمی‌گذاشتند.

مشكل اینجاست كه ما به آن ها احترام گذاشته و دین و معتقدات شان را به رسمیت شناخته‌ایم، اما رهبران دینی آن ها تا این لحظه به اسلام و آسمانی بودن این دین اعتراف نكرده‌اند.

ما تمدن آنها را پذیرفته و در فراگیری از آن ها شكی نداریم، تا جائی كه برخی از ما دعوت به پیوستن به آن ها می‌كنیم، اما غرب هیچ چیز ما را نپذیرفته و معتقدند پیشرفت ما مدیون توانایی ما در تقلید و كپی تجربیات آن ها است.

نویسنده در پایان مقاله خود آورده است: منكر این مطلب نیستیم كه عامه مسلمانان نسبت به سیاست و سیاست مداران غرب خشم و غضب دارند و نه نسبت به ملت یا فرهنگ آنان؛ اما صدای بلندتر آن ها مملو از احساس خشم و غضب نسبت به تمام ملت ما است، تا جایی كه اوباما زمانی‌ كه می‌خواهد كشیشی را كه قصد به آتش كشیدن قرآن دارد، از تصمیمش منصرف كند، به او هشدار می‌دهد كه این اقدام وی امنیت سربازان آمریكایی در عراق و افغانستان را به خطر می‌اندازد، چرا كه اشاره به این مطلب كه این اقدام اهانت به یك و نیم میلیارد مسلمان است، برایش سنگین بود.


نظرات() 


camera wifi ngoài trời hồng ngoại
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:43 ب.ظ
Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to
no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?
m88.com
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:38 ب.ظ
Free PC alternatives to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.

"Because you might be here reading this article online flash games report now at this particular point in time; that which you have is "The first
movers advantage" by yourself to consider a their hands on now. These art reproductions of paintings printed on canvas sheets or paper and after that framed and hung on walls.
http://viabiovit.com/how-can-i-buy-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:41 ق.ظ

Fine advice. Thanks a lot.
how can i get viagra online buy cheapest viagra online sildenafil prices uk safe place to buy viagra online uk viagra price uk how to buy generic viagra online viagra tablets buy online generic viagra online uk get viagra prescription online buy viagra cheap uk
babecolate.com/where-to-buy-cialis-generic-online.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:20 ب.ظ

Amazing info. Regards!
generico cialis mexico cialis for sale south africa achat cialis en europe cialis billig cialis professional from usa sublingual cialis online cialis cuantos mg hay cialis e hiv generic cialis with dapoxetine rezeptfrei cialis apotheke
Nina
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:58 ق.ظ
Now that you be familiar with video editing as well as the things you need you are ready
to begin with right onto your pathway of amateur filmmaker to professional director.
It took about three months to master the text and the raucous, discordant (to my ears) "melody. Here it is possible to shop by theme or browse a whole variety of themes if you are sill unsure about what to base the party.
camera hải nam tphcm
پنجشنبه 18 مرداد 1397 06:19 ب.ظ
My programmer is trying to persuade me to move to
.net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on several websites for
about a year and am concerned about switching to another platform.
I have heard excellent things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress content into it?
Any help would be really appreciated!
xem chi tiết
دوشنبه 15 مرداد 1397 08:36 ق.ظ
Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be
on the web the easiest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just
do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also
defined out the whole thing without having side-effects ,
people can take a signal. Will probably be back to get
more. Thanks
ntc33 id test
شنبه 13 مرداد 1397 10:48 ب.ظ
Hi to every one, because I amm truly eager of reading this weblog's post to
bbe pdated regularly.It carries nice stuff.
công ty tnhh giải pháp hải nam
پنجشنبه 11 مرداد 1397 05:15 ب.ظ
This is the right website for anybody who wishes to understand this topic.
You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally will
need to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has
been written about for ages. Great stuff, just great!
bet188
پنجشنبه 11 مرداد 1397 03:46 ب.ظ
There is a rich diversity about bat roosting songs that you simply
will likely appreciate and also to make your life easier, and to make it easier to finding the music activity for
My - Space that you want, there is also the opportunity to select
from different genres. While online machines offer
the players the chance to select how much they tend
to wager, these online video poker machine provide that same a
feeling of strategizing and negotiations with oneself
so often yearned for by players who miss the
land-based casinos. With the number of el cheapo acoustic guitars being churned out nowadays you will likely need somebody you trust that
may help you choose a guitar.
Camellia spa
دوشنبه 8 مرداد 1397 02:23 ق.ظ
Very interesting subject, thank you for putting up.
đèn led ốp trần 6w giá rẻ
یکشنبه 31 تیر 1397 04:33 ق.ظ
It's fantastic that you are getting ideas from this paragraph
as well as from our argument made at this time.
우리카지노
دوشنبه 25 تیر 1397 03:43 ق.ظ
On every full house win, the ball player here can grab the jackpot associated with it.
Ideally, payout percentages for online casinos must be above 98 percent, and practically all
of the ones are. It is currently offering a welcome bonus of up
to 500 without having deposit needed.
Paulo Thomas
یکشنبه 24 تیر 1397 03:38 ب.ظ
Cada dupla representa um jogo com cartas do tarot.
Marketstrom.gr αθηνα
شنبه 23 تیر 1397 12:10 ب.ظ
This piece of writing gives clear idea for the new visitors of blogging,
that in fact how to do blogging and site-building.
essay writer
جمعه 15 تیر 1397 07:08 ق.ظ
Wow, this post is nice, my younger sister is analyzing such things, thus I am
going to convey her.
essay writer
چهارشنبه 13 تیر 1397 01:54 ب.ظ
I'm curious to find out what blog system you're using?
I'm having some minor security problems with my
latest site and I'd like to find something more secure.
Do you have any recommendations?
globalservices-Sarl.Com
یکشنبه 10 تیر 1397 06:42 ب.ظ
Good respond in return of this difficulty with real arguments and telling the whole thing regarding that.
link w88
جمعه 8 تیر 1397 11:28 ب.ظ
Free PC choices to Recycle and Phatmatik Pro:Loopdrive3 VSTABS.
Warrior bands moved south and east towards the rich pickings with the peoples whom that they had traded with.

The Open Video Project: This is site using a huge variety of digital video for sharing.
jANAH Stone
دوشنبه 4 تیر 1397 05:05 ق.ظ
Helⅼօ! I could have swsorn I've visited tһiѕ web site Ƅefore but aftеr
browsing throuugh ѕome of the articles І realized іt's
new to me. Rеgardless, І'm Ԁefinitely hаppy I discovered іt ɑnd I'llbe book-marking іt and checking ƅack often!
eugen
شنبه 2 تیر 1397 01:23 ق.ظ
Magnificent beat ! Ι ѡish to apprentice ԝhile ʏou
amend yoᥙr website, hhow can і subscribe for a blog website?
The account helped mе a acceptable deal. Ӏ haԀ been a lіttle biit acquainted οf thiѕ yoᥙr broadcast рrovided bfight ϲlear concept
essay writing service
دوشنبه 28 خرداد 1397 11:57 ق.ظ
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your
site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.

I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea
바카라
یکشنبه 27 خرداد 1397 02:10 ب.ظ
Adam Carolla's website isn't only the place to find his free podcast, but also a complete
network of podcasts that make up the Ace
Broadcasting network. Certainly, the best method to correct hostile humor would
be to uncover an additional anecdote to utilize inside pulpit.
I showed the animal to everyone and after that walked
outside and gently tossed the bat into the air, whereupon it departed with an unknown destination.
viagra Kopen amersfoort
یکشنبه 27 خرداد 1397 04:41 ق.ظ
I'm not sure eҳactly wһy Ьut this wwblog іs loadin extremely slow for me.

Is anone eⅼѕe having this prblem orr іѕ it a рroblem on my end?
Ӏ'll check backk ⅼater and seе іf the
pгoblem still exists.
http://sieucacuoc.Com
یکشنبه 27 خرداد 1397 03:48 ق.ظ
The process begins from your uncomplicated activity associated with an account option. There these folks
were, anticipating their forthcoming experience and joyously reliving
the final one -- Peter, Susan, Edmund, and Lucy, inside the guises of actors William Moseley (now a dashing 20-year-old),
Anna Popplewell (a newly minted Oxford freshman), Skandar
Keynes (with vocal octaves more deeply at 15), and Georgie Henley (approaching teenhood, a good six inches taller than we last saw her).
Technology is driving dynamic advertising into new areas and also this
brings from it some potential challenges, well not every companies are able
to cover a lot of money in electronic advertising, well both options highlighted can offer the same results with
low investment of time and funds, so now any organization from
mechanics to dentists may have these within their guest waiting rooms.
Luther
جمعه 25 خرداد 1397 11:02 ب.ظ
Ӏ relish, result іn I fօund jᥙst what I used to bee taking a
liok fօr. You've ended myy 4 daү lengthy hunt!

Godd Bless yoou mɑn. Have a nice day. Bye
Sondra
دوشنبه 21 خرداد 1397 06:06 ق.ظ
There is a rich diversity to the telltale songs that you simply likely will appreciate and to help make your life easier,
and also to make it easier to get the background music for My
- Space that you want, you need to the ability to select from different
genres. Warrior bands moved south and east towards rich pickings in the peoples whom that they had traded
with. Now you've taken that all-important 1st step and
are reading this article report about online games and social
media, you might be within the unique and privideged
position to be amongst a group of pioneering entreprenuers who may have learned relating to
this and so are taking affirmative action.
link m88cvf
شنبه 19 خرداد 1397 06:10 ب.ظ
If you happen to be going to another city and discover that there is a good show in this city, you are unable to shop around for your box
office, stay at home a line and get the tickets.

Cherry blossom tattoos represent something more important in various
cultures. Technology is driving dynamic advertising into new areas and this
brings with it some potential challenges, well not every companies are
able to afford to cover a lot of money in electronic advertising,
well the 2 options highlighted can offer the same final results with low investment
of energy and cash, so now any organization from
mechanics to dentists will surely have these of their guest
waiting rooms.
Cá độ World Cup 2018
شنبه 19 خرداد 1397 12:42 ب.ظ
The great thing relating to this DVD is that you can do the dance exercises anytime, without a partner.
Cherry blossom tattoos represent something more important in numerous cultures.
Now you've taken that all-important first step and therefore are reading this report about flash
games and social network, you are inside unique and privideged
position to be amongst a small grouping of pioneering entreprenuers who know already concerning this and so are
taking affirmative action.
Judi Bola Online Piala Dunia 2018
جمعه 18 خرداد 1397 01:06 ب.ظ
Pretty! This was an extremely wonderful article.
Thank you for supplying this information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox