آفریقا زیباست...

تحلیل نویسنده مصری از دلایل اهانت به مقدسات مسلمانان در غرب

نوشته شده توسط :رهنما كسایی
دوشنبه 5 مهر 1389-12:32 ب.ظ

"فهمی هویدی " در گزارشی ضمن بررسی حوادث اخیر( اهانت به قرآن كریم ) ، می كوشد علل این موضوع را ریشه یابی نماید.

فهمی هویدی گزارش خود را این گونه آغاز می‌كند:

 گمان می كنم اكنون حق آن را داریم بپرسیم چرا غرب این گونه رفتار می كند؟ چرا كار به جائی رسیده كه افراد متعصب جرأت پیدا كرده‌اند به دین و مقدسات ما توهین كنند و مطمئن باشند احدی ایشان را مؤاخذه نخواهد كرد؟


حداقل طی دو هفته اخیر، حماقت آتش زدن قرآن كه از طرف یكی از كنیسه‌های ایالت فلوریدا آمریكا سر برآورده، تبدیل به تیتر اصلی روزنامه‌ها و نشریات خبری شده است. چند هفته پیش درگیری‌هایی در آمریكا پیرامون طرح "مركز قرطبة " كه گفته می شد، قرار است مسجدی در نزدیكی محل انفجار برج های دوقلو در حادثه 11 سپتامبر ساخته شود به راه افتاد و آمریكایی‌ها را تحریك كرد و افكار عمومی این كشور را به موافق و مخالف تبدیل كرد.

"باراك اوباما " رئیس جمهور آمریكا این حماقت را محكوم و وزیر امور خارجه نیز همان موضع سران دستگاه ها و رهبران دینی را اتخاذ كرد، اما بازتاب این موج در نقاط مختلف ایالات متحده ظهور پیدا كرد و شدت و قوت آن، بیشتر از آن شد كه اظهارات سیاست مداران مانع آن شود.

مسمویت فضای موجود در سه جهت دنبال می‌شود:


- گفتمان تندروها و متعصبین، ارتباط مستقیمی میان تروریسم و اسلام ایجاد نموده است، آن ها این بار در مطابقت دادن این دو هیچ ملاحظه‌ای را رعایت نكردند.
-
احساسات خشمگینانه در چندین حادثه اخیر علیه مسلمانان خود را نشان داده است؛ به عنوان مثال یكی از جوانان آمریكایی زمانی كه از هویت راننده تاكسی مسلمانی بنام «علی احمد شریف» كه از مهاجران بنگلادشی است مطلع شد، وی را با چاقو مورد حمله قرار داده و زخمی كرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از "ابراهیم هوبر " مسئول اطلاع‌رسانی شورای روابط آمریكایی اسلامی آورده كه امسال حملات متعددی علیه مساجد مسلمانان اتفاق افتاده، از جمله این كه مردی در "جك اسنویل " ایالت فلوریدای آمریكا بمبی را در یك مركز اسلامی منفجر كرد، دیگری تلاش برای به آتش كشیدن مسجدی در ارنگتون ایالت تگزاس و نیز دیگر تهدیدات علیه مسجدی در فریسنو ایالت كالیفرنیا و همچنین وقوع آتش سوزی مشكوك در ایالت تنسی نزدیك محلی كه قرار بود مسجدی در آن جا بنا شود.

-  10 روز پیش طی یك نظرسنجی مشخص شد، بیش از 60 درصد آمریكایی ها مخالف ساخت مركز اسلامی قرطبه در جایگاه فعلی‌اش، 10 درصد مخالف اساس ساخت مسجد در آمریكا هستند، 50 درصد آن ها نگاه منفی به اسلام دارند و 33 درصد نیز معتقدند كه اسلام مشوق خشونت علیه غیرمسلمانان است؛ این میزان دو برابر تعدادی است كه این ایده را هشت سال پیش قبول داشتند، نسبت فوق نشان دهنده رشد شاخص های ارتباط میان اسلام و خشونت است.

شرایط اروپا نیز خیلی با آمریكا متفاوت نیست. گاه به گاه ترس از اسلام گرایی این قاره و تبدیل آن به اروپای عربی بروز پیدا میكند، مسئله‌ای كه نه تنها راستگراهای اروپایی، بلكه برخی مسولین واتیكان نیز به آن اعتراف كرده‌اند. (فراموش هم نكنیم كه پاپ فعلی به اسلام حمله و آن را دین خشونت معرفی كرده است.

چند روز پیش تظاهراتی در پاریس با حضور نماینده 26 سازمان برای مقاومت در برابر "خطر اسلام " برپا شد. برخی حاضران در گردهمایی مجمع "واكنش لائیك "، شعارهایی با عنوان "حجاب و نقاب نه... طالبان در فرانسه نمی خواهیم. " را سر دادند.

یكی از حاضران در حالی كه در یك دست پرچم فرانسه و در دست دیگر بطری شراب داشت، به خبرنگاران می‌گفت، از این دین به تنگ آمده‌ایم و هرگز اجازه نخواهیم داد مردان زنان را بزنند و خشونت را به عنوان شیوه زندگی نشر دهند.

به نوشته هویدی، فرانسه در ممانعت از حجاب در مدارس دولتی، منع استفاده از پوشیه در اماكن عمومی و تحمیل مالیات بر مخالفان سابقه طولانی دارد. موضوع مبارزه با اسلام در دولت های اروپایی دیگر نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است.
داستان كاریكاتورهای دانماركی موهن به پیامبر اسلام (ص) و دفاع نخست‌وزیر دانمارك از آن نیز فراموش نشده است.

از طرفی نیز شاهد اظهارات "خیرت فلدر " رهبر و نماینده راستگرای هلندی در مخالفت و انكار اسلام هستیم كه در انتخابات اخیر نیز با افزایش محبوبیت وی مواجه شد، حزب وی قدرت سیاسی سوم هلند شده و تصمیم دارد با راه‌اندازی موجی در میان اروپایی ها، این قاره را از مسلمانان خالی كند.

بر اساس این گزارش، در اتریش نیز موج هایی موازی شكل گرفته كه همان بحث هایی را مطرح می‌سازد كه حزب راستگرایی كه 17 و نیم درصد آراء انتخابات 2008 میلادی را به دست آورده، مطرح ساخته بود.

از نتایج بسیج علیه اسلام در اتریش این بود كه یك بازی اینترنتی نیز به نام "وداع با مسجد " ساخته شد كه بازیكنان در آن تصاویر متحركی را نابود می‌كنند كه با نابودی آن، مسجد و مناره‌ها نابود شده و از مؤذنی كه مسلمانان را به نماز فرا می خواند، خلاص می شوند، البته دولت این بازی را ممنوع كرد.

در آلمان نیز شاخصهای ترس از اسلام و مسلمانان افزایش یافته است، این موضوع طبق نظرسنجی كانون "دیماب " مشخص شد كه مدعی بود، 70 درصد آلمان ها نسبت به این مسأله نگران هستند. قتل "مروه الشروینی " پژوهشگر مصری به دست یكی از نژادپرست های آلمانی در سال گذشته نشان دهنده گسترش "اسلام هراسی " در جامعه و نقش احزاب راستگرا در شعله‌ور نمودن این مخالفت ها است.
همین شرایط در سویس رخ داد و حزب راستگرای این كشور حمله‌ای را علیه مناره‌های مساجد به راه انداخت كه طبق یك نظرسنجی در سال گذشته، اكثریت نیز آن را تأیید كردند.

فهمی در ادامه این مقاله تاكید كرده، كه معتقد است كه حمله علیه اسلام و مسلمانان از جانب متعصبین تندرو و نژادپرستان هدایت می‌شود، اما در غرب دیگرانی هستند كه از عقل و درایت بیشتری برخورداند؛ ولی نتیجه آن شده كه صدای این تندروها بالاتر است تا جائی كه موفق به جمع‌آوری آراء عموم و بسیج آن شده‌اند؛ لذا شاهدیم كه محبوبیت این گروه‌ها افزایش یافته و در انتخابات پارلمانی آرای بیشتری كسب می‌كنند.

اختلافاتی در جزئیات این دشمنی با اسلام آمریكا و اروپا وجود دارد، انگیزه‌های آمریكا در درجه نخست بیشتر جنبه سیاسی داشته و تحت تأثیر لابی صهیونیستی و افراط‌گرایان محافظه‌كار است.

نظری هم وجود دارد مبنی بر این كه، ارتباط نزدیكی میان افزایش حملات كنونی و انتخابات میان دوره‌ای كنگره در نوامبر آینده وجود دارد و جمهوری خواهان امیدوارند بتوانند به پیروزی محسوسی در برابر دموكرات ها دست یابند.

به عقیده این تحلیل گر مسایل سیاسی، اما در اروپا علل اقتصادی در اولویت قرار دارند؛ چرا كه بحران اقتصادی عناصر راستگرا را به راه انداخته و ناراحتی پاره‌ای از اروپاییان نسبت به حضور مسلمانان در بازارهای كار و مهاجرت ایشان از راه دریای مدیترانه را برانگیخته است، این مسأله باری بر اقتصاد كشورهای اروپایی تحمیل كرده و موجب نفرت آن ها از مسلمانان می‌شود.

این اختلافات میان اروپا و آمریكا هر چه باشد، منكر این حقیقت نیست كه حملات علیه اسلام و مسلمانان اثر خود را بر مسمومیت فضای روابط غرب با مسلمانان به جای گذاشته است؛ مسأله‌ای كه گفتگوی تمدن ها و نیز همزیستی و سازش را كه برخی اهالی فرهنگ به آن وعده داده بودند، زیر سؤال می‌برد؛ به گونه‌ای كه این روند، اندیشه برخورد تمدنها كه "فرانسیس فوكویاما " تحلیل گر سیاسی در سال 1989 میلادی آن را مطرح كرده و در آن زمان جدی گرفته نشده بود را بارزتر میكند، اما این احتمال در حال حاضر حداقل از جنبه نظری وارد به نظر می‌رسد.

هویدی می‌افزاید: ما با یك مشكل رو به افزایش مواجهیم كه می‌تواند همان فضای ضد صهیونیستی كه در اواخر قرن 19 میلادی بر آلمان سایه افكنده بود را علیه مسلمانان تكرار كند، با این تفاوت كه این بار این موج یك و نیم میلیارد مسلمان را شامل می‌شود و آن ها را مورد توهین قرار می‌‌دهد

.
اگر اعتقادات ضدصهیونیستی یك برهه تاریخی كوتاه بود، اما دشمنی با اسلام تاریخی طولانی دارد كه برخی آن را مربوط به قرن 7 میلادی میدانند، یعنی زمانی كه اسلام بعد از مسیحیت و یهودیت نازل شد.

اكثر محققین، تاریخ دشمنی با اسلام را مربوط به جنگ های صلیبی قرن 11 میلادی می‌دانند كه به خاطر آن اروپا پیش از حمله نظامی به قدس با ادعای رهایی آن از شر مسلمانان، كینه اسلام و مسلمانان را به دل گرفت.

بر اساس این گزارش با وجود پایان یافتن این حملات در قرن 13، اما بسیج فرهنگی مخالف اسلام متوقف نشد و تلاش خود را در خفایای كتب مرجع و دایرة المعارف‌ها جهت تحریف افكار عمومی اروپا به كار برد و این همان چیزی است كه در كتب اكثر مستشرقین، مقالات پژوهش گران و روش های آموزشی نفوذ كرد.

دكتر "محمود حمدی زقزوق " در كتاب "اسلام در تصور غرب " كه سال 1987میلادی، زمانی كه وی رئیس دانشكده اصول دین بود منتشر شد، به آن اشاره كرده است.
در این كتاب آمده كه نوشته‌های غرب پیرامون اسلام و پیامبر آن، آمیخته‌ای از "جهل كامل و شناخت هدفمند، اعمال تغییرات بیرحمانه، دروغ و انصاف، تعالی و پستی و فحش صریح و سازش عاقلانه بوده است.

این بغض علیه اسلام و جهان اسلام كاملا شناخته شده نیست، اما ارتباط محكمی با رشد احساس برتری خونی و تمدنی دارد و این همان چیزی است كه "روژه گارودی " فیلسوف فرانسوی مسلمان در كتاب گفتگوی تمدن های خود، زمانی كه برتری غرب بر مسلمانان را "شر سفید " توصیف می‌كند به آن اشاره كرده است.

فهمی الهویدی می‌افزاید: هدف از اشاره به این پیشینه این بود كه یادآور شویم حوادث 11 سپتامبر منشأ خشم آمریكایی های متعصب و تندور علیه اسلام و مسلمانان نبوده، بلكه نمایان گر آن خشم بوده است.

در این جا لازم به اشاره است كه، احساسات اعراب به ویژه در قبال آمریكا زمانی دوستانه بود، به ویژه آن هنگام كه مردم سوریه و فلسطین در پایان جنگ جهانی اول خواستار آن بودند به جای انگلستان و فرانسه، ایالات متحده دولت حاكم بر كشورشان باشد كه این مطلب خود نشان گر اطمینان و حسن ظن ایشان نسبت به آمریكا در آن زمان بود؛ تا این كه بعد از جنگ جهانی دوم آمریكا همراه رژیم صهیونیستی در مقابل اعراب ایستاد، در این زمان شرایط تغییر كرد.

دكتر "رؤوف حامد " نیز در كتاب خود با نام "ایجاد نفرت در روابط عربی آمریكایی " به آن اشاره كرده است.

به نوشته هویدی، درست است كه تصویر برخی مسلمانان و اقدامات شان حقیقتاً موجب نفرت و سوءظن علیه مسلمانان شده، اما غربی ها و به ویژه سیاست مداران شان قبل از اطلاع از این تصویر و اقدامات نفرت‌آمیز به مسلمانان خوش‌بین نبوده و به ایشان احترام نمی‌گذاشتند.

مشكل اینجاست كه ما به آن ها احترام گذاشته و دین و معتقدات شان را به رسمیت شناخته‌ایم، اما رهبران دینی آن ها تا این لحظه به اسلام و آسمانی بودن این دین اعتراف نكرده‌اند.

ما تمدن آنها را پذیرفته و در فراگیری از آن ها شكی نداریم، تا جائی كه برخی از ما دعوت به پیوستن به آن ها می‌كنیم، اما غرب هیچ چیز ما را نپذیرفته و معتقدند پیشرفت ما مدیون توانایی ما در تقلید و كپی تجربیات آن ها است.

نویسنده در پایان مقاله خود آورده است: منكر این مطلب نیستیم كه عامه مسلمانان نسبت به سیاست و سیاست مداران غرب خشم و غضب دارند و نه نسبت به ملت یا فرهنگ آنان؛ اما صدای بلندتر آن ها مملو از احساس خشم و غضب نسبت به تمام ملت ما است، تا جایی كه اوباما زمانی‌ كه می‌خواهد كشیشی را كه قصد به آتش كشیدن قرآن دارد، از تصمیمش منصرف كند، به او هشدار می‌دهد كه این اقدام وی امنیت سربازان آمریكایی در عراق و افغانستان را به خطر می‌اندازد، چرا كه اشاره به این مطلب كه این اقدام اهانت به یك و نیم میلیارد مسلمان است، برایش سنگین بود.


نظرات() 


ا
سه شنبه 8 خرداد 1397 03:13 ب.ظ
لعنت خدا بر صهیونیسم
anahitafarshid
جمعه 25 اردیبهشت 1394 09:19 ق.ظ
سلام، با حمایت مقام معظم رهبری، آقایان روحانی و ظریف مهارتهای خود را در انجام مذاکرات و حل مشکلات پیچیده نشان داده‌اند. به آنها اجازه دهید تا امور مربوط به سیاستهای خارجی‌ ایران در منطقه را نیز به عهده بگیرند.


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic